Vybavení, bez kterého to doma fakt nejde
Když se někdo stěhuje do nového bytu, většinou začne postelí, stolem, židlemi a skříní – prostě tou základní sestavou. Jenže pokud chcete, aby z vašeho bytu byl opravdu domov, ne jen skladiště věcí, bude potřeba jít víc do hloubky. Všimli jste si někdy, že i ten nejdražší byt v pražském Žižkově vypadá dutě bez záclon, lampiček, nebo koberce? Sám jsem si to nejvíc uvědomil při stěhování do Brna – a upřímně, pokud by nebyla Karolína, topil bych se v krabicích klidně půl roku.
Začněme tím, co by měl mít každý byt. Jasnou jedničkou bývá postel s kvalitní matrací. Statistiky ukazují, že průměrný člověk prospí téměř třetinu života, takže šetřit na posteli je krátkozraké. Dobrá matrace předejde bolavým zádům a špatné náladě po ránu. K tomu neodmyslitelně patří povlečení z příjemného materiálu (ideálně bavlna nebo len), protože v létě se ocení prodyšnost, v zimě zase hřejivost.
Následují základní úložné prostory – šatní skříň, komoda nebo poličky. Stačí pár týdnů bez pořádného úložného místa a byt připomíná spíš chaos než místo, kam se těšíte. Zároveň tu platí pravidlo: čím promyšlenější úložný systém, tím víc místa na volný pohyb a tím míň věcí na očích. V Brně frčí vestavěné skříně až ke stropu. Ušetří prostor, před prachem ochrání oblečení, a hlavně v malém bytě je zlato každý centimetr.
Jenže co dál? Rozumné bytové osvětlení není samozřejmost. Většina lidí sáhne po centrálním lustru, ale teprve s přidáním stojací lampy, stolní lampičky nebo LED pásku se atmosféra úplně změní. Nemusíte být právě světlotechnik, abyste si všimli, že třeba náladové světlo v obýváku dokáže večer úplně proměnit. Dobře rozvržené osvětlení není o zbytečnostech, ale o pohodlí a zdraví – třeba při čtení nebo práci na počítači. Kromě toho moderní domácí LED systém může ušetřit až 80 % elektrické energie oproti staré klasice.
Jestli ještě nemáte pohodlné místo na sezení, tak pohovka nebo rozkládací gauč jsou must-have. Měl jsem kdysi skvělý nápad ušetřit na gauči, a po půl roce byla záda v háji. Od té doby platí jedno pravidlo – gauč musí být pohodlný na sezení i na ležení, jinak ztrácí smysl.
Nezapomeňte na věci jako závěsy či záclony. Nejde jen o dekoraci: v létě chrání před horkem, v zimě zlepšují tepelnou izolaci a hlavně dodají bytu útulnost. V malé kuchyni nedám dopustit na drobné detaily jako jsou chňapky, utěrky a stojan na nože. V koupelně se nedá fungovat bez pořádných rohožek, úložných polic a háčků na ručníky. Obvyklý český panelákový trik – topení u koupelny slouží jako sušák – zná snad každý, ale kvalitní věšák na ručníky je pořád lepší.
Každá domácnost by měla mít základní sadu nářadí. Kleště, šroubováky, malá vrtačka, kladivo. Nikdy nevíte, kdy se povolí polička nebo spadne obraz. Praktické jsou i stoličky a skládací žebříky. Po narození Terezy jsme zjistili, že bez dětských pojistek na šuplíky, hravě otevřených Lukášem, bychom asi nevydrželi ani týden.

Praktická stránka bydlení: od úložných triků po chytrou domácnost
Když přijde řeč na praktické vybavení bytu, nejde jen o to, co dobře vypadá, ale hlavně jak vám věci každý den slouží. V Česku roste obliba „chytrých domácností“, které šetří čas i energii. Nedávno jsem si pořídil ovládání světel a topení přes mobil, a když vidím na účtech za plyn a elektřinu, nechápu, proč jsem s tím začal tak pozdě.
Nikdo asi nechce žít v bytě, kde není kam dát boty, kabáty a školní tašky. Chytře organizovaná předsíň je víc než jen estetická vizitka, je to denní nutnost. Dveřní háčky, skříně do výklenků, nebo lavice se skrytým úložným prostorem ušetří spoustu nervů. Samozřejmostí v moderním moderním bytě jsou organizéry na tříděný odpad a přehledné koše. Když je místo a styl, třídění odpadu začne bavit celou rodinu.
Pokud bydlíte s dětmi (což v mém případě platí dvojnásob), bez bezpečnostních pojistek na ostré hrany, chráničů na zásuvky a zásuvkových bloků vůbec nechte byt radši nedodělaný, než byste tahali robě z malérů každý den. Dětem vyplatí pořídit vyvýšené postýlky se zábranou a pořádnou lampičku na čtení pohádek před spaním. Lukáš si zamiloval noční světlo s motivem astronauta, Tereza teď jede v duhových barvách.
Co je skvělé pro kuchyň? Neztratí se ani myčka nebo indukční varná deska, ale srdce kuchyně je stejně prostorná pracovní deska. Místo na vaření, pečení, rozbalování nákupů i dětské hraní s modelínou. Dobře řešené úložné boxy (ideálně průhledné s popisky) šetří cestu kolem dokola, když hledáte čaj nebo krupici. Karolína má ráda boxy do lednice na uspořádání jogurtů, zeleniny a sýrů – možná se to zdá jako detail, ale lednice bez přehledu je doménou nešťastných pondělních ráno, kdy hledáte snídani a najdete jen zbytky neznámého stáří.
Prádlo – typická česká domácnost stále jede v režimu „sušák uprostřed pokoje“. Kdo má možnost, volí výsuvné sušáky pod stropem, nebo sušení na balkoně. Sušička je sice investice, ale ušetří čas i práci a zbaví vás toho nikdy nekončícího kolotoče skládání mokrého prádla přes každou židli v místnosti.
Digitalizace života vede k nutnosti mít někde po bytě schovanou dobíjecí stanici pro mobily, notebooky, tablety, nebo rovnou chytrou zásuvku ovládanou přes Wi-Fi. Domácí tiskárnu ocení každý, kdo řeší pracovní úkoly z domova nebo má děti školou povinné (třeba Lukáš vytiskne referát o lese během minuty, a dobře, že už na to nejsou potřeba diskety).
Málo se taky mluví o požárních hlásičích nebo senzorech kouře a CO2. Přitom v roce 2023 bylo v ČR přes 11 000 případů požárů v domácnostech, často právě kvůli malé investici do těchto malých zařízení. Tabulka níže ukazuje, jak jsou požární hlásiče a detektory rozšířené v domácnostech v některých evropských zemích:
Země | Podíl domácností s detektorem (%) |
---|---|
Švédsko | 98 |
Německo | 78 |
Česká republika | 44 |
Itálie | 12 |
Mít hasicí sprej nebo malý hasicí přístroj není známka staromilství. Vyplatí se, hlavně když si představíte, že kvůli jedné zapomenuté svíčce nebo staré varné konvici přijde celý byt k úhoně.

Atmosféra a detaily, co dělají domov domovem
Pravda je, že i když bude byt sebelepší, bez osobních detailů se stane nejvýš hotelovým pokojem. Lidé často podceňují sílu dekorací, květin a fotek na stěnách. V České republice se v posledních letech rozjelo šílenství domácích zelených džunglí. Karolína má v obýváku tři obří monstery, já se starám o sukulenty v pracovně. Existuje dokonce studie Mendelovy univerzity v Brně, která potvrdila, že pravidelný kontakt s květinami pomáhá snižovat stres a zvyšuje home office produktivitu až o 15 %.
Bytové textilie jsou další kapitola. Polštáře na gauči, teplé pletené deky, běhouny na stůl nebo menší koberce určí styl místnosti okamžitě. Když máte děti, je fajn zvolit odolné a snadno pratelné materiály, stejně tak je dobré si pořídit povlaky, které můžete kdykoliv vyměnit a svěží barvy tak dostávají zelenou. Tereza si většinou vybere povlak s kočkou, a když už má vybráno, měníme barvu celé místnosti – aspoň obrazně.
Fotografie z výletů – třeba na Pálavu, nebo les kolem Soběšic – zarámované na stěně nebo postavené na poličce, připomenou, že tenhle byt žije, roste, mění se s námi. Stačí i pár obrázků dětí, oblíbené knihy v obýváku nebo časopisy na nočním stolku a návštěva hned pozná, že to tu má charakter. Naopak, sterilní místnost bez vzpomínek působí cize a neživě. Já mám na okně postavené DVD se Star Wars, Karolína na kuchyňské lince sbírku kořenek z cest po Itálii. Má to příběh.
Nesmí chybět dobrá atmosféra – tu dělá i vůně. Česká klasika (svíčky, vonné tyčinky, aroma difuzér nebo i vůně chleba z domácí pekárny) působí mnohem víc než nejmodernější designový kus nábytku. Studie z roku 2019 dokládá, že domácí vůně pozitivně ovlivňují náladu a podvědomou touhu vracet se domů.
Rekreační zóna má v moderním bytě své místo. Čtecí koutek s menší knihovnou, relaxační křeslo, ale i malý domácí sportovní koutek s podložkou na cvičení nebo jógu, rotopedem nebo houpacím vakem. Když někdo pracuje z domova (což se v posledních letech děje čím dál častěji), kvalitní pracovní židle, výškové nastavení stolu a tichý kout se zásuvkami a Wi-Fi jsou základ. V letech 2022–2024 podle Českého statistického úřadu pracovalo na home office pravidelně okolo 16 % lidí v produktivním věku. Mít pro to vybavený koutek alespoň v obýváku už není luxus, ale nutnost.
Když přijde páteční večer, oceníte i decentní barový stolek, svíčky a oblíbené pití. Jestli se doma scházíte s přáteli, pár skládacích židlí, přenosný reproduktor a hry pro společné večery není zbytečnost. S dětmi je zázrak mít truhlu na hračky – potom je úklid celé herny otázkou pár minut. Karlína naopak nedá dopustit na to, že v každé místnosti visí minimálně jeden obrázek dětí, a možná víc truhlíků s bylinkami než spotřebujeme za měsíc.
Byt má být místo, kde se rádi pohybujete, kde vás nic netísní, kde je radost žít i obyčejné ráno. To všechno tvoří mix pořádného vybavení, praktických vychytávek a detailů, za které by se nestyděla žádná domácnost. Když vás někdo navštíví, okamžitě pozná, kdo tu bydli. A jestli ještě stále přemýšlíte, co vám doma chybí – stačí se rozhlédnout kolem sebe. Třeba zjistíte, že postačí jedna pořádná polička, nová lampa nebo prostě večer na gauči se svou rodinou, který žádný bytový katalog nenahradí.